هترکده آتیه کار » ۱۰ راهکار مناسب برای صرفه جویی در خرید پوشاک

۱۰ راهکار مناسب برای صرفه جویی در خرید پوشاک

۱۰ راهکار مناسب برای صرفه جویی در خرید پوشاک

حراج! خود این کلمه به حدی لذت بخش است که نیازی به توضیح بیشتر در مورد آن نیست. اما اتفاقات حاصل از آن همیشه مثبت و هیجان انگیز نیستند. انرژی کلمه حراج یا فروش ویژه شما را به درون فروشگاه می کشاند اما اگر لباسی هر چقدر هم ارزان خریدید و از آن فقط یک بار استفاده کردید، قبول کنید که پول خود را دور ریخته اید.

برای صرفه جویی در خرید چه باید بکنیم ؟

۱. برای کمد لباس خود برنامه ریزی کنید و متوجه شوید که چه وسایلی نیازی دارید و تنها به قصد تهیه آنها به خرید بروید.

۲. اینکه بدانید از کجا چه چیزی را بخرید به شما در صرفه جویی وقت و هزینه کمک بزرگی می کند. هر چند وقت یک بار به مرکز خریدهای مختلف سر بزنید و با این کار لباس های مختلفی را که هر فروشگاه دارد، ببینید. فروشگاه های مورد علاقه خود را انتخاب کنید. سعی کنید در موردشان اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. نزدیکترین شان به محل سکونت خود را انتخاب کرده و با سر زدن به آنها، اسم خود را در لیست مشتریان شان قرار دهید. امروزه اکثر فروشگاه ها تنها با پر کردن فرمی، اطلاعات مجموعه جنس های جدید و فروش ویژه را برایتان ارسال می کنند. پس برای اینکه موقعیت های مناسب را از دست ندهید، دست به کار شوید.

۳. بهترین زمان برای خرید لباس، زمان تغییر فصل و فروش ویژه است. بعد از هر فصل به کمد لباس خود سر و سامان بدهید و لباس هایتان را به سه دسته تقسیم کنید:

الف – لباس هایی که خوب و مناسب هستند.
ب – لباس هایی که نیاز به تغییر دارند.
ج – لباس هایی که خراب و از کار افتاده شده اند.

بعد از دسته بندی کمد خود لیستی از تغییراتی که روی لباس هایتان باید بدهید و لباس هایی که باید تهیه کنید، داشته باشید. تا سال دیگر و فصلی دوباره شما فرصت کافی برای تکمیل کمد خود خواهید داشت. فروشگاه های بزرگ معمولاً لباس های فصل گذشته خود را به قیمت مناسب به فروش می رسانند. با خرید کسری لباس هایتان از قبل نه تنها مجبور به خرید اضطراری و از روی نیاز نمی شوید، بلکه حضور لباس های نو اتیکت دار در کمدتان دلیلی برای انتظار گذشت زمان و تغییر فصل ها خواهد شد.

۴. با وجود اینکه خرید از حراجی ها به صرفه و اقتصادی خواهد بود، توجه داشته باشید که قیمت مناسب یک کالا با توجه به تعداد دفعاتی که از آن استفاده خواهد شد، محاسبه می شود. برای همین احساس گناه برای خرید کیف یا کت گران قیمتی که ممکن است برای شما مادام العمر کار کنند نداشته باشید. هر خانمی به یک تیپ کلاسیک نیاز دارد. با توجه به سلیقه خود یکی از رنگ های مشکی، سرمه ای، قهوه ای، خاکستری یا کرم را انتخاب کنید و برای خرید اجزای آن نهایت دقت را به خرج دهید؛ چرا که این رنگ ها نه خیلی در چشم هستند و نه هیچ وقت از مد می افتند و مطمئن باشید که آنها را به دفعات خواهید پوشید پس به خوب بودن جنسش توجه داشته باشید و بدانید هزینه ای که برای آن پرداخت می کنید با تقسیم به تعداد دفعات استفاده، بسیار ارزان تر از جنسی باد که ارزان می خرید اما فقط چند بار استفاده می شود. پس با توجه به این قضیه هنگام خرید در حراجی ها قبل از هر چیز به جنس چیزی که می بینید، دقت کنید و تحت تاثیر قیمت ارزان، دست به انتخاب اشتباه نزنید.

۵. لباس های ارزان قیمتی که دارای طرح هماهنگ سلیقه شما هستند اما جنس خوبی ندارند را در رنگ های طبیعی چون کرم تهیه کنید. اگر لباسی با رنگ شاد و بدون کیفیت بپوشید، مانند این است که پلاکارد بزرگی به دست گرفته اید و به صورت عمومی اعلام می کنید که: توجه! توجه! من برای لباسی که به تن دارم هیچ هزینه خاصی پرداخت نکرده ام!

۶. توجه داشته باشید که حرفه ای های پوشاک و البته نه بازاریابان آن! اعتقاد دارند که هر کس تنها ۸ یا نهایتاً ۱۰ درصد درآمد ماهانه خود را باید به هزینه پوشاک اختصاص دهد. بهترین کار هم این است که با احتساب رقمی که می توانید برای لباس هزینه کنید هر چند ماه یک بار خرید کنید. همچنین به خاطر داشته باشید هزینه های پوشاک علاوه بر خرید، خشکشویی، تعمیر و هزینه های دیگر را هم در بر می گیرد.

۷. زمانی که احساس خوبی دارید و ظاهرتان آراسته و مرتب است به خرید بروید. درست است که خرید؛ مخصوصاً برای خانم ها دارای حس خوبی است و به همین دلیل بسیاری از افراد در زمان ناراحتی، افسردگی و خستگی برای جبران انرژی و شاد شدن به خرید می روند اما اینگونه خرید کردن دقیقاً مانند زمانی است که شما گرسنه به فروشگاه هایی چون شهروند و هایپراستار می روید. چرخ خریدتان در زمان بسیار کمی لبریز و شاید هم سرریز خواهد شد اما چند درصد از آنها را با لذت خواهید خورد؟ و چند درصد آنها خراب می شوند؟

۸. برای سوال از فروشنده احساس راحتی داشته باشید و از اطلاعات او برای خرید بهتر کمک بگیرید. خیلی از ما زمانی که از گشتن در بین لباس ها خسته شدیم، کوتاه می آییم و به لباس های جلوی دست مان رضایت می دهیم. برای اینکه به این وضعیت خستگی و تسلیم نرسید به محض ورود به فروشگاه به فروشنده بگویید چه چیزی احتیاج دارید تا در بخش مرتبط آن وقت و انرژی مصرف کنید.

۹. هنگام خرید یک جمله را همیشه به خاطر داشته باشید:
خریدار کیفیت باشید نه کمیت!
شاید یک لباس کمد پر از لباس های گوناگون به شما احساس خوبی بدهد اما به خاطر داشته باشید که ممکن است بعضی افراد تنها یک بار شما را ببینند پس کیفیت لباس هایی که به تن دارید به مراتب بالاتر از حجم لباس های زیاد شما است.

۱۰. زمان خرید آنلاین رسیده است.
در کنار لذت خرید و سر زدن به فروشگاه های مختلف، دوری مسافت و پشت ترافیک ماندن را هم در نظر بگیرید. امروز فروشگاه های آنلاین زیادی هستند که تنها با هزینه ای نزدیک به پول تاکسی یا بنزین شما، وسیله ای را که نیاز دارید برایتان ارسال می کنند. تعداد این فروشگاه ها رو به افزایش است اما رونق آن ها به طرز فکر و برخورد شما بستگی دارد. در حال حاضر لباس هایی که در این فروشگاه ها عرضه می شود، کم است و بیشتر اکسسوار لباس چون کیف و شال برای فروش گذاشته می شود. اما اگر شما خریدار آنلاین محصولات باشید، مطمئن باشید که وسعت فعالیت آنها روز به روز بیشتر خواهد شد.

چند لغت تخصصی پوشاک

الف . چادر
دردانشنامه ایرانیکا چادر تن پوشی گشاد و زنانه که بدن و گاه صورت را نیز می پوشاند، ترجمه شده است. ریشه این واژه به صورت دقیق مشخص نیست اما احتمال می دهند که برگرفته از واژه هندی چاترا به معنی آفتاب گیر باشد.
جالب است بدانید که چادر از جمله اجزای پوشش مردم ایران در قرن ها پیش از ورود اسلام به کشورمان است. نقش برجسته های تخت جمشید نشان می دهند که مردم ماد از شنلی مستطیل شکل استفاده می کردند که تا مچ پا می رسیده و چادر زنان اشکانی هنگامی که پوشیده می شده، حالت استوانه ای شکل پیدا می کرده است.

ب . مد
مدبر گرفته از واژه modus است که ریشه آن به زبان لاتین و سده های چهاردهم و پانزدهم میلادی باز می گردد و در لغت به معنای شیوه یا سبک خاصی از سلوک زندگی یا انجام کاری است.
همچنین مد در معنای ریاضی و آماری خود یعنی هر آنچه دارای فراوانی بیشتری باشد. برای مثال در بین اعداد ۱ ۶ ۸ ۶ ۳ عدد ۶ حکم مد یا نما را دارد؛ چرا که بیشتر از سایر اعداد به کار رفته است.
در پوشاک نیز لباسی مد است که در برهه ای از زمان دارای بیشترین تقاضا بوده است. اما این که چرا یک لباسی مد می شود به عوامل زیادی بستگی دارد که بیشتر تجاری هستند. پس مطمئن باشید که خوش پوشی در سایه پیروی از مد و هر آنچه دیگران به تن می کنند، نیست و به خاطر داشته باشید هر آنچه مد شود با به دفعات دیده شدن، زود نیز از چشم می افتد.

ج . مانتو
مانتو لغتی فرانسوی است و پیشینه استفاده از آن به دوران لویی چهاردهم می رسد. در آن زمان به لباس استراحت خانم ها در خانه مانتو گفته می شد که پیراهنی جلوباز گشاد و بدون کمربند بود و شباهت زیادی به کیمونو داشت. اما همه چیز به مرور زمان تغییر کرد و امروز مانتو نام کلی پوشش بیرون از خانه خانم هاست.

د . تنبان
تنبان یا تن بان به معنی نگهبان تن، مترادف کلمه شلوار و پایجامه است.
در تاریخ پوشاک ایران آمده است که در دوره صفویه بانوان نوعی شلوار به نام تنبان می پوشیدند که تا قوزک پا بود.

ر . اکسسوار
اکسسوار لغتی فرانسوی است که انگلیسی آن اکسسوری accessories است؛ به معنای متعلقات و تزئینات لباس. در پوشاک شما شال، روسری، مقنعه، کیف، کفش، زیورآلات، کلاه، دستکش، ساق و… اکسسوار به حساب می آیند.

زندگي ايراني/ شماره ۵۰/ آبان ماه ۹۲/ سحر موسوي/ صفحه ۴۰موضوع : خبرهای ویژه, فرهنگ و سنت ها
برچسب ها : , , , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: جمعه, ۴ فروردین ۱۳۹۶   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ