هنرکده آتیه کار/ اخبار گناباد » چیدمان سفره هفت سین

چیدمان سفره هفت سین

چیدمان سفره هفت سین

نزدیک عید ، خونه تکونی و آماده نمودن منزل برای جشن نوروز یکی از سنت های قدیمی و چندین هزار ساله ایرانیان است و هر کدبانوی ایرانی جهت به نمایش گذاشتن هنرهایش از این فرصت به نحو احسن استفاده می کند.

برای داشتن چیدمان سفره هفت سین مناسب به نکات زیر توجه داشته باشیم .

۱- سفره یا رومیزی 

برای چیدمان سفره هفت سین باید اولویت ها را در نظر داشته باشید. در ابتدا برای چیدمان سفره ما نیاز به رومیزی یا سفره داریم . می‌توانید از رومیزی هاي فعلی خود که روی میز انداخته اید استفاده کنید و یا به دنبال یک پارچه جدید بروید. با توجه به این که هفت سین از سنت هاي قدیمی ایران زمین است، می‌توانید از صنایع دستی سنتی و پارچه های خاتم کاری استفاده کنید.

۲- ظروف هفت سین سفالی

ظروف هفت سین از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند! این ظروف هستند که ساختار اصلی هفت سین شما را می سازند. به فکر تهیه ظروف قابل شستشو باشید تا با ریختن سمنو، اسفند، سرکه و سماق بتوانید درصورت نیاز آن ها را بشویید. بهتر است از ظروف سرامیکی، شیشه اي، چینی و سفالی استفاده کنید. ظروف خام برای هفت سین پیشنهاد نمی‌شود.

۳- آینه شمعدان ، قرآن و دیوان حافظ 

معمولا روی سفره هفت سین یک جلد قرآن قرار داده می شود و برای آینه هم معمولا از آینه ای  استفاده  کنید که متناسب با ظروف سفالی تان باشد .

شمع هم می توانیم استفاده کنیم برای قراردادن آن روی سفره هفت سین به شمعدان مناسب نیاز داریم . البته اگر از شمع هاي قطور و پهن استفاده میکنید، نیازی به شمعدان ندارید فقط مراقب باشید که چربی پارافین و اشک شمع رومیزی و سفره هفت سین را کثیف نکند.

۴- گل و گلدان 

برخی افراد برای تهیه گل، آن رابا گلدان تهیه میکنند. اگر دوست دارید گل سنبل یا لاله و سینره بخرید، پس گلدان هم خواهد داشت. ولی اگر گلهای شاخه بریده برای سفره هفت سین تهیه میکنید، یک گلدان زیبا نیز برای آنها تهیه کنید.

۵- ماهی عید 

کمی فکر کنید که میخواهید برای سفره عیدتان ماهی قرمز تهیه کنید یا نه؟ اگر قصد خرید ماهی گلی دارید، پس تنگ ماهی نیز لازم داریم . یا حوضچه های سرامیکی کوچک مناسب سفره های هفت سین

۶- سکه 

سکه در هر خانه اي و البته در هر کیف پولی پیدا میشود! سکه هاي تمیز و نو را برای سفره هفت سین انتخاب کنید. اگرهم میخواهید از سکه هاي نمادین استفاده کنید، می‌توانید از سکه هایي که سر سفره عقد روی سرتان ریخته اند استفاده کنید! در بازار عید سکه هاي سال نو با دعای عید و مقلب القلوب هم به فراوانی یافت میشود.

۷- سبزه 

اگر می‌خواهید سبزه را خودتان سبز کنید که باید هر چه سریع تر اقدام کنید. معمولا اوایل اسفند ماه بهترین زمان است برای کاشت سبزه .

۸- تخم مرغ رنگی 

آماده کردن تخم مرغ رنگی کمی بیشتر کار میبرد. ابتدا انها را بپزید. بگذارید سرد شود و سپس برای طرح و نقش دادن آن اقدام کنید. روشهای مختلفی برای درست کردن تخم مرغ رنگی وجوددارد.

90

۹-گندم ، نان پنیر و سبزی و کاسه آب

قرار دادن گندم، نان، پنیر و سبزی و کاسه آب بر سر سفره هفت سین، بستگی به سنت خانوادگی شما دارد. برای تهیه نان، پنیر و سبزی هم در روز آخر اقدام کنید. ولی گندم و کاسه آب را میتوانید در طول اسفند بخرید.

۱۰- میوه و شیرینی 

میوه، شیرینی، شکلات و آجیل را هم در دو سه روز پایانی سال تهیه کنید. به ساد داشته باشید که روز آخر سال این مغازه ها بسیار شلوغ خواهند بودو مجبورید زمان زیادی را صرف خرید این خوراکی ها کنید.البته قبل از خرید و چیدن این خوشمزه جات، به فکر ظروف پذیرایی که می‌خواهید میوه و شیرینی را درون آن بچینید باشید. حتماً این وسایل در فهرست جهیزیه تان قرار داشته اند

۱۱- سمنو ، سیر ، سماق

بهتر است باقی اجزای سفره هفت سین در یکی دو روز پایانی سال تهیه کنید که از سالم و تازه بودن انها تا زمان سال تحویل ودر طول روزهای عید مطمئن باشید. خرید سمنو، سنجد، ماهی قرمز، گل، سیب، سبزه، سماق و سیر دریک روز انجام می‌شود.

 فهرست مورد نیاز برای چیدمان هفت سین عید عبارتند از :

رومیزی
ظروف هفت سین
شمع
گلدان
تخم مرغ رنگی
سمنو
سنجد
ماهی قرمز
تنگ ماهی
گل
سیب
اسفند
سکه
سرکه
سبزه
سماق
سیر
آینه
قرآن
گندم
نان
پنیر و سبزی
کاسه آبموضوع : خبر برگزیده روز, خبرهای ویژه
برچسب ها : , , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: یکشنبه, ۱۱ فروردین ۱۳۹۸   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ