هنرکده آتیه کار/ اخبار گناباد » ورزش و جوانان خراسان رضوی هیچگونه حمایت مالی از “سوارکاری” ندارد

ورزش و جوانان خراسان رضوی هیچگونه حمایت مالی از “سوارکاری” ندارد

ورزش و جوانان خراسان رضوی هیچگونه حمایت مالی از “سوارکاری” ندارد

دبیر هیئت سوارکاری خراسان رضوی گفت: اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی هیچگونه حمایت مالی از رشته سوارکاری ندارد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، رامین چرمچی؛ دبیر هیئت سوارکاری خراسان رضوی با حضور در تحریریه تسنیم خراسان‌رضوی در مورد اقدامات و برنامه‌های هیئت سوارکاری، توضیحاتی را ارائه کرد که مشروح مصاحبه وی را می‌خوانید:

تسنیم: هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی چه اقداماتی را از ابتدای سال تاکنون به انجام رسانده است؟

چرمچی:تقویم ورزشی هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی از ابتدای سال به‌طور کامل نوشته شده و اقدامات هیئت طبق برنامه‌های نوشته شده پیش می‌رود، به‌عنوان مثال از ابتدای سال تاکنون، ۱۷ مسابقه مختلف در زمینه پرش با اسب برگزار شده و هجدهمین دوره آن در جمعه هفته جاری در باشگاه ارشاد تشکیل می‌شود.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای سوارکاران و داوران در رشته استقامت در خردادماه، اعزام مدرس از سوی فدراسیون برای حوزه استقامت برای نخستین بار در خراسان‌رضوی در مساحت ۴۰ کیلومتر، برپایی “درساژ” با شرکت مدرس اعزامی از سوی فدراسیون سوارکاری از اقدامات هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی بود.

تسنیم: اقدامات مربوط به شهرستان‌ها در خراسان‌رضوی چگونه پیش می‌رود؟

چرمچی: با توجه به پرداخت هزینه‌های گزاف توسط هیئت و حمایت نشدن از سوی ارگان‌ها، این هیئت با هزینه خود در شهرستان‌ها فعالیت پررنگی دارند، همچنین درگز، قوچان، گناباد و نظیر این شهرستان‌ها فعالیت بسیاری در زمینه سوارکاری دارند.

دو تیم با عنوان‌های تیم باشگاه ارشاد و تیم هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی از این استان جهت شرکت در لیگ دسته اول کشوری به محل مسابقات اعزام شده و در این لیگ نیز دو تیم در سکوی قهرمانی ایستادند، تیم باشگاه ارشاد مقام نخست و تیم هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی مقام دوم را کسب کرد.

سه تیم مجوز ورود به لیگ برتر را اخذ کرده که تیم هیئت سوارکاری استان خراسان‌رضوی و تیم باشگاه ارشاد از این دسته بودند، همچنین در مسابقات بین‌المللی “سی اس آی” در تهران، حامد مرتضایی در زمینه انفرادی بخش جوانان، امیرعباس احمدی انفرادی در بخش آقایان در رده سنی نوجوانان، هانیه نیکویی، جواد امای مهرداد عسکری، امیررضا آیت‌اللهی و نظایر این ورزشکاران قهرمان به مقام‌های مختلفی دست یافتند.

هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی سرمربی تیم لهستان را از سه سال گذشته تاکنون با پرداخت تمامی هزینه‌ها برای آموزش سوارکاری برای ورزشکاران به کار گرفته و در حال حاضر، ورزشکاران سوارکاری در حال یادگیری در سومین سال آموزشی توسط مربیان ماهر هستند.

خراسان‌رضوی در زمینه سوارکاری، طبق رنکینگ کشوری جزو ۴۰ تیم برتر بوده و پس از تهران، این استان بیشترین تعداد سوارکاران را دارا است، همچنین هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی طی تعاملاتی با فدراسیون سوارکاری و جانبازان و معلولان، درصدد برنامه‌ریزی برای شرکت معلولان، افراد مبتلا به اوتیسم و نظایر این بیماری‌ها در مسابقات و کلاس‌های آموزشی سوارکاری برآمد.

امسال برای نخستین بار کمیته اسب راهوار برای علاقه‌مندان این رشته در سوارکاری سازماندهی و راه‌اندازی و در آخر کمیته‌ مربوطه تشکیل شد، همچنین مسابقات این رشته سوارکاری در ورزشگاه ثامن مشهد برگزار شد.

تسنیم: هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی در دو ماه آینده چه برنامه‌هایی را پیش رو دارد؟

چرمچی:چند دوره مسابقات پرش با اسب، یک دوره مسابقات استقامت، پنج دوره مسابقه پرش با اسب و چندین برنامه دیگر در تقویم هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی پیش‌بینی شده اما به‌ دلیل برودت هوا و الزام استراحت اسب‌ها در پایان سال جهت ذخیره نیرو برای مسابقات سال آینده برنامه‌های ذکر شده تا پایان سال کافی است.

تسنیم: آیا هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی مورد حمایت متولیان سوارکاری و ورزش قرار می‌گیرد؟

چرمچی:هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی با وجود انجام برنامه‌های پی در پی، هیچ مبلغی از سوی اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی دریافت نکرده و از سوی فدراسیون سوارکاری حمایت کمی صورت می‌پذیرد، علاوه بر این هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی مورد حمایت از سوی هیچ اسپانسری نیست.

تمامی هزینه‌ها بر دوش هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی بوده و سالیانه مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود، البته از فدراسیون به‌دلیل تعلق گرفتن بودجه کمی به آنها و عدم توانایی حمایت‌های بسیار، بیش از این انتظاری نمی‌رود اما هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی خواستار حمایت‌های متعددی از سوی اسپانسرهای مختلف است.

تسنیم: چند ورزشکاران سازمان‌یافته سوارکاری در استان خراسان‌رضوی فعال هستند؟

چرمچی: طبق آمارهای به‌دست آمده از باشگاه‌های سوارکاری استان، ۷۰۰ ورزشکار در رشته سوارکاری در استان خراسان‌رضوی فعالیت می‌کنند، همچنین در مکان‌ها و باشگاه‌های مختلف ۳۰۰ تا ۴۰۰ راس اسب ورزشی در زمینه‌های مختلف مانند کورس، پرش با اسب، استقامت فعالیت می‌کنند.

تسنیم: غیر از مشکلات ذکر شده در بحث کمبود بودجه و عدم حمایت از هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی، این هیئت مشکلات دیگری نیز دارد؟

چرمچی: تنها باشگاه در اختیار هیئت سوارکاری خراسان‌رضوی باشگاه انجمن سوارکاری بوده که این مکان طی یک مزایده به بخش خصوصی واگذار شده و با مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان در دست شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی است، هیئت نیز توانایی پرداخت اجاره سنگین آن را نداشته و در حال حاضر هیچ مکان اختصاصی وابسته به دولت در اختیار این هیئت نیست.

تسنیم: در صورت در اختیار داشتن باشگاه، در کمیت و کیفیت برنامه‌ها تغییری ایجاد می‌شود؟

چرمچی: در گذشته تمامی قهرمانان در سطوح مختلف در خراسان‌رضوی دست پرورده باشگاه انجمن سوارکاری بودند، بنابراین قطعاً در صورت در دست داشتن مکان اختصاصی، ساعات بیشتری را می‌توان به این ورزش اختصاص داد و برگزاری مسابقات مختلف و به‌ویژه استعدادیابی می‌توانست بیش از این گسترش یابد.

تسنیم: آیا میزبانی می‌تواند مانند استعدادیابی، عموم مردم را به این ورزش جذب کند؟

چرمچی: به‌دلیل وارد شدن صدمات به اسب‌ها و خستگی در بین راه طولانی اعزام، درگیری برای اخذ مجوزهای مربوطه و مانند این‌ها میزبانی این ورزش تنها در استان‌های دارای ورزشکار بیشتر مانند اصفهان، کرمان، شیراز، البرز و نظایر این استان‌ها انجام می‌شود.

البته برای رفع شدن مشکلات ذکر شده به‌صورت کامل، فدراسیون با برنامه‌ریزی دقیق، تصمیم بر برگزاری لیگ کشوری با حضور ورزشکاران سوارکاری در استان‌های خود و عدم رفت‌و آمد آنها داشته و با نظارت متولیان استان‌ها، نتایج به فدراسیون اعلام شده و فدراسیون نیز ورزشکاران مدال‌آور را معرفی می‌کند.

گفت‌وگو از ثمره نمازیموضوع : برنامه دوره های صنایع دستی, خبر برگزیده روز, خبرهای ویژه, سوال هنرجو
برچسب ها : , , , , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: چهارشنبه, ۴ بهمن ۱۳۹۶   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ