هترکده آتیه کار » قطع سرمایه های سبزگون تاغ، داغی بر دل بیابان

قطع سرمایه های سبزگون تاغ، داغی بر دل بیابان

قطع سرمایه های سبزگون تاغ، داغی بر دل بیابان

کشت درختچه های تاغ در زمین های خشک و بیابانی با هدف جلوگیری از توسعه و پیشروی بیابان صورت می گیرد که موجب تثبیت خاک و جلوگیری از روان شدن شن و ماسه شده و از شکل گیری گرد و غبار در مناطق روستایی و شهری پیرامونی می کاهد.
این سرمایه سبزگون که نفس مردم مناطق مختلف را با هوای تازه آشتی می دهد و از بلند شدن شن و ماسه و انتقال آن به شهرها و مناطق مسکونی جلوگیری می کند، این روزها حال و روز خوشی ندارد و هستی آن مورد دست اندازی قاچاقچیان و متجاوزان به محیط طبیعی قرار گرفته است.
قطع و سوزاندن تاغ و تبدیل آن به زغال های سکه ای(به دلیل دیرسوز بودن زغال) این روزها داغ بزرگی بر دل و پیشانی زمین های بیابانی میزبان این سرمایه های سبز گذاشته و ادامه این وضعیت سبب نگرانی طبیعت دوستان و صد البته متولیان منابع طبیعی و محیط زیست را فراهم کرده است.
درختچه تاغ با آب و هوای خشک و زمین های نسبتا شور نواحی کویری بسیار سازگار بوده و در خاکهای سبک و ماسه ای و همچنین بر روی تپه های شنی بخوبی رشد و نمو می کند.
به همین دلیل این گونه درختی از اهمیت بسزایی در تثبیت شنهای روان مناطق کویری و بیابانی برخوردار است؛ تاغ به دلیل حفظ رطوبت خاک اسباب رشد و نمو سایر گیاهان طبیعی را فراهم می آورد به طوری که منطقه تاغ کاری شده پس از مدتی به صورت مرتعی سرسبز درمی آید.
تثبیت خاکهای شنی و بیابان زدایی از جمله ویژگی های خاص این درختچه است که در جلوگیری از رشد و توسعه بیابانها و نیز آسیب های ناشی از آن تاثیر شگرفی دارد.

**۱۶ کانون بحران گرد و غبار در خراسان رضوی نیازمند مدیریت
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: هم اکنون ۱۶ کانون بحران گرد و غبار در استان وجود دارد که نیازمند مدیریت است.
محمد عرفانی بیان کرد: کانونهای بحران ریزگرد داخلی و نیز در کشورهای همسایه شمالی و شرقی از جمله عوامل موثر در بروز آلودگی های هوای کلانشهر مشهد هستند.
وی اظهار کرد: سازمان های متولی باید نسبت به مدیریت کانونهای گرد و غبار داخلی در استان اقدام کرده و از گسترش روزافزون این کانونها جلوگیری کنند.
وی گفت: علاوه بر این، منطقه کویری قره قوم در ترکمنستان و نیز بخش هایی از افغانستان به عنوان ۲ کانون گرد و غبار دیگر در همسایگی خراسن رضوی وجود دارد که شهرهای مشهد و سرخس را تحت تاثیر جدی قرار می دهند.
عرفانی افزود: عوامل متعدد دیگری نیز در بروز آلودگی هوای مشهد موثر است که از جمله مهمترین آن می توان به تردد بی رویه وسایل نقلیه اشاره کرد که سهم عمده ای در این زمینه دارند.
وی اظهار کرد: هوا از جمله عناصر مهم برای زیست و حیات انسان و حیوان است و همه در برابر سالم بودن هوا و تمیز نگه داشتن آن مسئولیت داریم.
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بیابان زدایی یکی از اقدامات موثر در جلوگیری از افزایش میزان ریزگردها و آلودگی هواست.

**داغ بر پیشانی تاغ های سبز
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه اخیرا شاهد فعالیت فراوان متجاوزان و سودجویان در زمینه قاچاق چوب درختچه تاغ هستیم که صدمات و خسارات فراوانی به محیط و سرمایه های طبیعی وارد کرده است.
سرهنگ امین رمضانیان بیان کرد: تبدیل چوب این درختچه به زغال و فروش آن در مراکز استانهای مرکزی کشور رواج زیادی پیدا کرده که علت آن دیرسوز بودن چوب و ماندگاری آتش آن است.
وی با بیان اینکه بر همین اساس مقابله با متخلفان و قاچاقچیان در این رابطه در استان شدت بالایی گرفته است، افزود: افزایش جریمه نقدی قطع درختچه های تاغ از جمله اقدامات انجام شده برای پیشگیری از این جرم و نیز برخورد با متخلفان است.
وی افزود: پارسال جریمه بریدن هر اصله درختچه تاغ سه میلیون ریال بود که هم اکنون به ۱۵ میلیون ریال افزایش یافته، ضمن اینکه علاوه بر پرداخت این مبلغ و نیز پرداخت خسارت وارد شده به محیط زیست، پیش بینی حبس برای مجرمان نیز در نظر گرفته شده است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی خراسان رضوی بیان کرد: گونه تاغ عمدتا در قسمت های جنوبی و بیابانی استان کاشت می شود تا جلو ریزگردها، شن ها و ماسه های روان به منظور تسهیل زندگی مردم در روستاها و شهرها را بگیرد.
وی افزود: کاشت جنگل های تاغ و اقدام در این زمینه به صورت مشارکتی با هدف حفظ آسایش و البته سلامت زندگی مردم انجام می شود.
سرهنگ رمضانیان بیان کرد: چندین سال قبل حرکت شن های روان به حدی رسیده بود که برخی جاده های استان را مسدود می کرد و مردم شهرستان های بجستان، گناباد و تربت حیدریه از محل شن های روان صدمات فراوانی خورده اند.
وی تاکید کرد: سودجویان امروزه با قطع تاغ ها به منظور کسب اندک منافع موردی خود، صدمات فراوانی به محیط طبیعی و محیط زیست وارد می کنند و اگر جلو وضعیت فعلی گرفته نشود ادامه این روند سلامت تنفسی و آسایش مردم را تهدید می کند.

**برخورد بی امان با سودجویان و متجاوزان به تاغ ها
سرهنگ رمضانیان با بیان اینکه کاشت درختچه تاغ در مناطق و شهرستان های متعددی در استان انجام می شود، افزود: از آن جمله می توان به شهرستان های گناباد، خواف، تایباد، تربت جام، رشتخوار، باخرز، بجستان، خلیل آباد، بردسکن، کاشمر، سبزوار، داورزن، جغتای، نیشابور، تربت حیدریه و نیز شهرستان سرخس اشاره کرد.
وی بیان کرد: متاسفانه شهرستان های نیشابور، سبزوار، کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و بجستان از مناطقی هستند که بیشتر از فعالیت غیرقانونی سودجویان این حوزه صدمه دیده اند./مشهد- ایرنا

** ۵۷۳ هزار هکتار عرصه های بیابانی زیر پای تاغ
رئیس دفتر امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نیز با اشاره به مزیت های کاشت تاغ در سطوح بیابانی و تاثیر ریشه آن در افزایش مقاومت و انسجام خاک، کاشت آن را از برنامه های اصلی طرح بیابانزدایی دانست و افزود: ۵۷۳ هزار هکتار از عرصه های بیابانی خراسان رضوی هم اینک زیر کشت درختچه تاغ قرار دارد.
محمدحسن آحاد گفت: از ابتدای امسال عملیات کاشت تاغ در سطح سه هزار و ۷۳۰ هکتار از بیابان های استان اجرا شده است.
وی بدون اشاره به اعتبارات موجود در این زمینه ادامه داد: در صورت تحقق اعتبارات ملی و استانی تا پایان امسال هفت هزار و ۲۷۰ هکتار از عرصه های بیابانی استان زیر کشت تاغ خواهد رفت که عمدتا در شهرستانهای سبزوار، گناباد، سرخس، بردسکن و خواف انجام می شود.
وی قطع درخت تاغ توسط افراد سودجو را برای تولید زغال از تخلفات آسیب رسان به عرصه های طبیعی خراسان رضوی ذکر و بیان کرد: باید با متخلفان این حوزه بشدت برخورد شود تا شاهد وارد آمدن خسارات فراوان در این عرصه نباشیم.

** دستگیری ۳۳ متجاوز سرمایه های سبزگون در خراسان رضوی
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال ۳۳ متجاوز و قاچاقچی چوب تاغ در استان دستگیر شده اند.
سرهنگ رمضانیان بیان کرد: شهرستان نیشابور یکی از شهرستان هایی است که به شدت شاهد فعالیت قاچاقچیان چوب تاغ در آن هستیم و از ابتدای امسال ۱۰ پرونده مربوط به کشف کارگاه های قطع، قاچاق و زغال سازی تاغ در این شهرستان تشکیل شده است.
وی بیان کرد: بر اساس این پرونده ها مجموعا ۷۸۰ اصله درخت تاغ قطع شده و نیز بیش از پنج هزار و ۵۸۵ کیلوگرم زغال درست شده از این درخت ارزشمند کشف و توقیف شده که پنج مورد پلمب انبار تولید زغال نیز در این شهرستان داشته ایم.
وی گفت: ضرر و زیان وارده به طبیعت از محل قطع این درختان سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برآورد شده است.
وی با بیان اینکه امسال مجموعا ۶ هزار و ۴۱۹ کیلوگرم زغال تاغ در استان کشف شده، افزود: ۷۲۹ اصله چوب، هفت خروار هیزم سوختی ( هر خروار یا استر، معادل حدود نیم مترمکعب هیزم است) و ۲۴۵ اصله درختچه تاغ از دیگر کشفیات این بخش در استان بوده است که در این خصوص ۳۳ متخلف دستگیر شده اند.

** نفس شهرها تنگ تر خواهد شد
معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد نیز در این زمینه اظهار کرد: قطع درختان تاغ در مناطق مختلف استان موجب پیامدهای ناگوار و جبران ناپذیری می شود و قطعا ادامه این روند موجب روان شدن شن ها و هجوم آنها به سمت شهرها و مناطق مسکونی می شود.
قاضی محمد بخشی محبی بیان کرد: با توجه به اینکه دادستان در همه زمینه ها به عنوان مدعی العموم می تواند ورود کند، در این زمینه نیز وظیفه دارد تا نظارت بر عملکرد متولیان این حوزه داشته باشد.
وی تاکید کرد: هر گونه تخلف در حوزه منابع طبیعی و تخریب طبیعت و محیط زیست در حوزه انفال، به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست و ماموران یگان حفاظت به عنوان بازوان دادستان در اراضی ملی و طبیعی، وظیفه مراقبت جدی و برخورد قاطع با متخلفان را دارند.
وی با اشاره به اینکه تداوم روند تخریب درختچه های تاغ بزودی موجب پیدایش ریزگردها در سطح شهرهای استان می شود، اظهار کرد: افزایش میزان آلودگی در هوای تنفسی شهرهای بزرگ استان از مشکلاتی است که هم اکنون با آن دست به گریبان هستیم بنابراین نباید اجازه شدت و وخامت اوضاع در این زمینه را داد.
قاضی بخشی محبی تاکید کرد: قاچاق در این زمینه علاوه بر وارد آمدن خسارات مالی موجب خسارات طبیعی و جبران ناپذیری می شود.
هشت میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از گستره ۱۱ میلیون و ۷۲۷ هزار هکتاری خراسان رضوی عرصه های منابع طبیعی و حوزه فعالیتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است.
خراسان رضوی پنج میلیون و ۵۴۴ هزار هکتار بیابان دارد که شامل ۴۸ درصد مساحت استان و ۱۸ درصد گستره بیابان های کشور است.
۱۳ درصد مساحت خراسان رضوی شامل ۷۶۸ هزار هکتار نیز کانونهای بحرانی فرسایش بادی محسوب می شود که از این منظر رتبه چهارم کشور را دارد.موضوع : برنامه دوره های صنایع دستی, خبر برگزیده روز, خبرهای ویژه, مدیریت مصرف
برچسب ها : , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: چهارشنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۶   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ