هترکده آتیه کار » سفال پنج هزار ساله ‘مند’ گناباد از رقابت در بازار بازمانده است

سفال پنج هزار ساله ‘مند’ گناباد از رقابت در بازار بازمانده است

سفال پنج هزار ساله ‘مند’ گناباد از رقابت در بازار بازمانده است

فرماندار گناباد گفت: سفال ‘مند’ این شهرستان به رغم سابقه کهن پنج هزار ساله به دلیل نبود تنوع، دیدگاه سنتی و فناوری غیر مطلوب در تولید از رقابت در بازارهای داخلی و خارجی بازمانده است.

محمد علی نبی پور روز پنجشنبه به مناسبت روز جهانی صنایع دستی و در دیدار با تولید کنندگان سفال ‘مند’ گناباد افزود: نبود طرحهای جدید و توجه نداشتن تولید کنندگان به تولیدات مبتنی بر نیاز بازار مصرف و سبک زندگی مردم باعث شده است تولید این سفال با وجود سابقه بسیار کهن نتواند با تولیدات دیگر مناطق رقابت کند.

وی اظهار کرد: تولید کنندگان این بخش بیشتر به صورت سنتی و بر اساس تجارب انتقال یافته از بزرگترها و نسل قدیم فعالیت می کنند در صورتی که این دیدگاه نمی تواند موجب تجاری سازی تولیدات و موفقیت آنان در عرصه رقابت با دیگر تولیدات شود.
وی گفت: به همین دلیل تولید کنندگان سفال مند در کنار تولیدات خود برای جذب مشتری تولیداتی از سفال لالجین همدان عرضه می کنند که این یک ضعف مهم برای صنایع دستی کهن و ریشه دار گناباد محسوب می شود.

فرماندار گناباد افزود: باید با تلاش مسئولان و دست اندرکاران ذیربط و تولید سفالهایی متناسب با نیاز روز، سفال مند گناباد به یک برند مهم گردشگری مطرح شود.
وی تشکیل بازارچه و شهرک صنایع دستی را برای معرفی صنایع دستی و جذب گردشگر در این شهرستان ضروری دانست و اظهار کرد: اقدام هایی توسط دست اندرکاران در این زمینه در حال انجام است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد هم گفت: آموزش تولید کنندگان صنایع دستی و از جمله سفال مند گناباد برای تولیداتی مبتنی بر نیاز مصرف مورد توجه خاص قرار گرفته و با اقدامهای حمایتی مانند سازماندهی، صدور کارت شناسایی هنرمندان و بیمه آنان به دنبال افزایش انگیزه در تولید کنندگان این بخش هستیم.

82106750-70785618

امان الله نوروزی افزود: با همکاری شهرداری گناباد ایجاد بازارچه ویژه تولیدات صنایع دستی و سفال مند در محل روستای مند این شهرستان و مسیر تردد زائران و مسافران در دستور کار قرار گرفته که در آینده نزدیک شاهد افتتاح آن خواهیم بود.
۱۷۲ هنرمند در رشته های مختلف صنایع دستی مانند سفال گری، پارچه بافی، گلیم باقی، معرق و منبت کاری، سبد باقی، نمد مالی، چاقو سازی و آهنگری در ۱۵ کارگاه شهرستان گناباد فعالیت می کنند.
سفال مند گناباد از پنج هزار سال قبل در روستایی با همین نام (مند) در گناباد تولید می شود و از نظر نوع مواد تشکیل دهند به دو گروه جسمی و چینی تقسیم می ‌شوند.

مهم ‌ترین مشخصه سفال مند عناصر تزیینی بر گرفته از طبیعت و در چهار گروه انسانی، حیوانی، گیاهی و هندسی است.
نقش ماهی که زینت بخش اکثر سفال مند گناباد است جایگاه والایی در روایات اسطوره‌ ای دارد.
نقوش دیگر زینت بخش سفال مند که هر یک به مقتضای حضور آن در قلمرو اسطوره و فرهنگ کهن ایران قابل تعبیر و تفسیر می‌باشند، خورشید، پرنده، پروانه، بته جقه، گل و مرغ، گل و پروانه، گل و برگ، گل کدو، کتیبه، ابر و گل، گنجی، اسلیمی، گل گرد و خونه کشی است.

بیستم خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است.
شهرستان گناباد در ۲۸۷ کیلومتری مشهد و جنوبی ترین نقطه استان خراسان رضوی قرار دارد.
کدخبرنگاری ۱۸۰۱

منبع پایگاه خبری آتیه کارموضوع : برنامه دوره های صنایع دستی, خبر برگزیده روز, خبرهای ویژه, مدیریت مصرف, مقالات
برچسب ها : ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: دوشنبه, ۷ تیر ۱۳۹۵   |  

۳ ديدگاه

  1. مناقصه می‌گه:

    ممنون از سایتتون

  2. ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر
    اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار دهید

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ