هترکده آتیه کار » دامداریهای فاقد مجوز تهدیدی برای شیوع تب برفکی در گناباد

دامداریهای فاقد مجوز تهدیدی برای شیوع تب برفکی در گناباد

دامداریهای فاقد مجوز تهدیدی برای شیوع تب برفکی در گناباد

معاون شبکه دامپزشکی گناباد گفت: دامداریهای فاقد مجوز به دلیل رعایت نکردن موازین بهداشتی و نبود نظارت بر عملکرد آنها، تهدید جدی و عامل اصلی شیوع تب برفکی در این شهرستان هستند.
مهدی یعقوبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پراکندگی بسیار و نبود آمار مشخص از دامداریها و مکانهای غیر مجاز نگهداری دام در مناطق روستایی خطر شیوع این بیماری را افزایش داده است.
وی رعایت قرنطینه و امنیت زیستی، توجه به بهداشت دامداریها و ضدعفونی کردن واحدهای دامداری با موادی همچون فرمالین را از عوامل کنترل بیماری تب برفکی ذکر کرد.
وی اظهار کرد: بیماری تب برفکی در گناباد امسال از گاوداریهای روستاهای بیلند و قوژد این شهرستان آغاز شد و تاکنون هفت دامداری درگیر این بیماری شده اند.
وی با اشاره به انجام واکسیناسیون حدود ۱۵ هزار راس دام سنگین طی ۲ مرحله برای مقابله با تب برفکی در گناباد گفت: مشکلی از نظر کمبود واکسن وجود ندارد.
وی با تاکید بر ضرورت انجام به موقع واکسیناسیون افزود: شیوع این بیماری مشکلاتی همچون افت تولید شیر و گوشت و هزینه بسیار درمان را به دنبال دارد.
یعقوبی از انجام واکسیناسیون بیش از ۱۰۲ هزار راس دام سبک در این شهرستان طی سال جاری خبر داد و اظهار کرد: تاکنون گزارشی از ابتلای تب برفکی در دام های سبک ارائه نشده است.
تب برفکی یک بیماری ویروسی و دارای واگیری بسیار در دام هاست که نشخوارکنندگان اهلی مانند گاو، گاو میش، گوسفند و بز و نیز نشخوارکنندگان وحشی از جمله آهو، گوزن و گراز را مبتلا می کند.
گناباد دارای ۱۶ هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین و حدود ۱۵۵ هزار راس دام سبک استموضوع : برنامه دوره های صنایع دستی, خبر برگزیده روز, خبرهای ویژه, مدیریت مصرف
برچسب ها : , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: یکشنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۶   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ