هنرکده آتیه کار/ اخبار گناباد » خام فروشی سفال از مشکلات حوزه صنایع‌دستی خراسان رضوی

خام فروشی سفال از مشکلات حوزه صنایع‌دستی خراسان رضوی

خام فروشی سفال از مشکلات حوزه صنایع‌دستی خراسان رضوی

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد بابیان اینکه شهرستان ازسفال خوبی برخوردار است بطوریکه یکی ازمراکز تأمین کننده عمده سفال استان محسوب می‌شود،گفت: هر چند اهمیت سفال گناباد به نقش و طرح هست اماسفال خلیل‌آباد ازاهمیت بیشتری برخورداراست.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا محمودی امروز هفتم بهمن‌ماه در نشست نخبگان مرکز نوآوری ترشیز با مسئولان خلیل‌آباد که در سالن کنفرانس آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد، از سنگ‌نگاره‌های روستای کاریزک به عنوان قدیمی‌ترین آثار تاریخی نام برد و اظهار کرد: در حال حاضر شهرستان دارای یک موزه مردم شناسی است.

محمودی بابا بیان اینکه در مجموع از ۱۵ اثر ثبتی در فهرست آثار ملی چهار اثر آن جز آثار معنوی است، عنوان کرد: اکنون بر روی بافت‌های تاریخی خود شهر خلیل‌آباد که مصوبه شورای عالی شهرسازی کشور را دارد و بافت روستای جعفرآباد و سعدالدین کار می‌کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه هرچند هنرمند فعال در حوزه صنایع‌دستی تعداد بسیار کمی داریم ولی هنرمندانی که آموزش دیده‌اند بیش از۵۰۰ نفر هستند، عنوان کرد: در حال حاضر چهار کارگاه صنایع‌دستی شامل تارسازی، سفال‌گری، فرد، چرم‌سازی یا سراجی سنتی فعال هستند.

محمودی یکی از مشکلات حوزه صنایع‌دستی را خام فروشی سفال دانست و ادامه داد: هرچند در مدتی که میراث فرهنگی مستقر شده در حوزه مشاغل خانگی یک میلیارد تومان وام پرداخت شده ولی این مبلغ هیچ نتیجه مثبتی نداشته‌ است.

وی از اردوگاه شهید جعفریان، مجتمع خدمات رفاهی بین‌راهی و اقامتگاه بوم روستای جعفرآباد، پارک جنگلی، آبگرم و حوزه کویر جنوب شهرستان خلیل‌آباد به عنوان مکان‌های گردشگری این شهرستان نام برد.

محمودی با اعلام اینکه زیرساخت‌های حوزه گردشگری کویر در حال ایجاد شدن است، بیان کرد: در خصوص آبگرم خلیل‌آباد تاکنون هیچ کاری انجام نشده است. توسعه پایدار آبگرم را از اهداف پیش رو است. نمونه‌های مختلفی در حوزه گردشگری داشته‌ایم که سرمایه‌گذار آمده و سرمایه‌گذاری کرده ولی چون بدون مطالعات جامع، کافی و دقیق بوده آن جاذبه گردشگری از بین رفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه اکنون فقط اسم این آبگرم را داریم ولی عملا هیچ چیزی از آن نداریم، گفت: اگر قرار باشد در حوزه آبگرم ورود کنیم یکی از اولویت‌ها توسعه پایدار آن با حفظ طبیعت موجود خواهد بود.

وی همچنین از حمام بهشتی، حوض چهل پایه، یخدان و برخی از بناهای دیگر را از جمله آثار خوب و فاخر شهرستان دانست که می‌شود در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

فرهنگ‌سازی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری مغفول مانده است

محمودی در ادامه به چالش‌ها و مشکلات پیش‌روی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اشاره کرد و گفت: شاید در این مدت کارهای بسیاری انجام شده باشد اما در خصوص فرهنگ‌سازی که مهم‌ترین کار محسوب می‌شود اقدامی نشده و مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه در حوزه مشارکت‌های مردمی و دستگاه‌های اداری در حال انجام اقداماتی هستیم، بیان کرد: به دلیل عدم فرهنگ‌سازی در طول این سال‌ها موجب شده در حوزه مشارکت ضعف داشته باشیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد گفت: وقتی برای مرمت یک بنای تاریخی به روستایی ورود می‌کنیم نمی‌دانند میراث فرهنگی چه است و هیچ اطلاعی در این خصوص ندارند.

بازاریابی خوبی برای فروش محصولات صنایع‌دستی صورت نگرفته است

محمودی ادامه داد: متأسفانه بازاریابی خوبی تاکنون برای فروش آثار هنرمندان صورت نگرفته است.

وی عدم بازاریابی را حلقه گمشده فروش صنایع‌دستی دانست و گفت: هرچند هنرمندان تسهیلات را گرفته و تا حدودی آموزش دیده و تولیداتی داشته‌اند اما در بخش فروش مشکلات بسیاری دارند.

محمودی با بیان اینکه هنرمندان از آموزش‌های به روزی برخوردار نیستند و این به خاطر نبود بازار خوب برای فروش محصولاتشان است، به پتانسیل‌های شهرستان در حوزه کویر نوردی اشاره کرد و افزود: تاکنون برای شناساندن این پتانسیل تورهای متعددی برگزار کرده‌ایم.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه تاکنون برای معرفی کویر تورهای متعددی را در شهرستان خلیل‌آباد برگزار کرده‌ایم، ادامه داد: متأسفانه از پتانسیل‌ها و اماکن شهرستان تاکنون تعداد بسیار کمی مستند تهیه شده است.

وی با بیان اینکه هرچند در حوزه طبیعت‌گردی و کشاورزی حرف برای گفتن بسیار داریم اما در خصوص مستندسازی مغفول مانده‌ایم، بیان کرد: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی حلقه‌های به هم وابسته هستند و نمی‌شود آن را از یکدیگر جدا کرد.

محمودی با تأکید بر اینکه باید هر چه سریع‌تر طرح جامع گردشگری ترشیز تهیه شود، گفت: نمی‌شود بدون در نظر گرفتن پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های کاشمر و بردسکن برای خلیل‌آباد اقدام به جذب گردشگر کرد.موضوع : خبر برگزیده روز, خبرهای ویژه, مدیریت مصرف
برچسب ها : , , , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: شنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۶   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ