هنرکده آتیه کار/ اخبار گناباد » جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان

سیستان وبلوچستان یادآور سرزمین پهلوانان اسطوره ای (رستم وسهراب ، زال و ….) است. به نظر نویسنده مقاله چه خوب است پس از بازدید از سیستان وبلوچستان به شهرستان گناباد بیایید و داستنهای پهلوانان اسطوره ای را در کوچه پس کوچه های شهرستان گناباد دنبال کنید .

گناباد در جنوب استان خراسان رضوی واقع شده است و مزار پیران ویسه ، جنگ دوازده رخ و … داستانهایی از این قبیل را هنوز بر دیواره های این شهر و روستاهای اطراف آن می توان دید

شیوه های مختلف معیشت وزندگی ، موسیقی سنتی و زیبا، صنایع دستی هنرمندانه وجذاب ، آثار تاریخی ومعماری کم نظیر ، شهرهای باستانی چون شهر سوخته زابل –که باقدمت سه هززارپانصد تا چهارهزار سال قبل از میلاد؛ بی گمان روزگارانی دراز یکی از مهمترین مراکز شهر نشینی آسیا در عصر مفرغ بوده – به همراه جلوه های طبیعی چون : ساحل دریای مکران(عمان) ، منطقه آزاد چابهار، دریاچه مشهور هامون و…. سیستان وبلوچستان را یکی از استان های جذاب ایران در زمینه گردشگری تبدیل کرده است.

جاذبه های طبیعی

هم جواری با ساحل زیبای عمان ؛ سبب شده زیباترین غروب آفتاب سواحل ایران از آن این منطقه باشد. در کناره های این دریا به خصوص در قسمت جنوبی شهرستان چابهار ،صخره های بزرگی در اثر پیش روی آب دریای عمان و فرسایش سنگ های رسوبی که خلل وفرج ناشی از فرسایش آب در آنها ،چشم اندازهای بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. از این قسمت به خصوص غروب آفتاب می کوان به عنوان یکی از زیباترین سواحل ایران یاد کرد. در این استان میتوان در کناره دریاچه ی باهوت به دیدن زندگی تمساح های ایرانی نشست و در کناره های دریاچه های هامون بسیاری از گونه های نادر در خطرانقراض حیوانی وگیاهی را مشاهده نمود. در سرزمین سوزان سیستان وبلوچستان می توان روزها شاهد کاروان های شتر در کناره های کویر لوت بود و شب ها زیبایی ستاره های آسمان را در سکوت کویر لمس کرد . همچنین در این سرزمین میتوان در بزرگترین چاله ی داخلی ایران شترسواری یا پیاده روی کرد ودر اوج گرما به دره ی سرسبز وخرم سرباز پناه برد که دنیایی از طراوت و تازگی است .

اماکن تاریخی و دیدنی

قلعه تیمور (در زاهدان)،خرابه های عهد اشکانی ، زیارتگاه بی بی دو سرباز ،چاه نیمه، تپه های تاسوکی، قلعه سام، آتشکده کرکوه، دهانه غلامان ، کوه خواجه ، منار قاسم آباد (در زابل) ، قلعه ایرانشهر(در ایرانشهر) قلعه حیدر آباد و چهل ملا (در خاش) ، مسجد تیس و امامزاده غلام رسول (در چابهار)،قلعه بمپور(در بمپور) وشهر سوخته مابین زابل و زاهدان برخی از اماکن تاریخی ودیدنی این استان هستند.

شهر سوخته

شهر سوخته نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان در شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌است. شهر مزبور در روی آبرفت‌های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و زمانی در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دورهٔ بنای این شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جیرفت مقارن است و ایرانیان در حدود ۶۰۰۰ سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند.

گفته می‌شود، شهر سوخته پیشرفته‌ترین شهر جهان قدیم بوده‌است و حتی بسیار پیشرفته‌تر از دولت شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن یاد کرده‌است.

در سی‌وهشتمین اجلاس یونسکو در تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۱۴ مطابق با ۱ تیر ۱۳۹۳ شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.[۱] این محوطه باستانی هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو محسوب می‌شود که با برخورداری از قدمت ۵۰۰۰ ساله هم‌اکنون به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین شهر‌های باستانی دنیا شناخته می‌شود.[۲]

صنایع دستی

در سیستان وبلوچستان ؛ صنایع دستی مانند سوزن دوزی، قالی بافی،خورحین بافی،پریوار دوزی ،سیاه دوزی ،ساخت ظروف سفالین وزینت آلات(جواهرسازی) بین خانواده ها معمول است.

تهیه پارچه های دست بافت از کرک وپشم شتر یکی از رشته های قابل توسعه صنایع دستی است که به علت فراوانی مواد اولیه از اهمیت زیادی برخوزدار است.

پانویس

۱- «شهر سوخته» جهانی شد ( ایسنا )
۲- شهر سوخته؛ هفدهمین میراث جهانی ایران زمین ( تابناک )

گردآوردنده : سمیه محمدزادهموضوع : برنامه دوره های صنایع دستی, خبرهای ویژه, مقالات
برچسب ها : , , , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: شنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۶   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ