هنرکده آتیه کار/ اخبار گناباد » توجه به حریم خصوصی در فضای مجازی کمرنگ شده است

توجه به حریم خصوصی در فضای مجازی کمرنگ شده است

توجه به حریم خصوصی در فضای مجازی کمرنگ شده است

اینترنت ، فضای مجازی، نت ، شبکه های اجتماعی و وای فای بخشی از واژه هایی است که به تازگی از دامنه لغات خانواده ها سر در آورده که علاوه بر مزیت های فراوان آسیب های بسیاری نیز بدنبال داشته است.

یکی از آسیب هایی که در فضای مجازی همواره در کمین افراد است ، نقض حریم خصوصی آنها بوده است که منجر به بی اخلاقی در فضای وب و از بین رفتن آبروی اشخاصی میشود هر چند که چنین مواردی تنها به فضای مجازی اختصاص نداشته است اما برخی ویژگی های این فضا سبب میشود تا با موارد بیشتر و گسترده تری از نقض حریم خصوصی افراد، مواجه شویم و زمانی که افراد بی محابا دنیای مجازی را به حریم خصوصی خود راه دادند، میشود ابتدای بسیاری از مشکلات بشر… “ورود به حریم خصوصی افراد و یا انتشار اطلاعات خصوصی در فضای مجازی”

الان می گن همین الان یهویی
سرهنگ کاکوان رئیس پلیس فتا تهران بزرگ میگوید: در گذشته در جمع خانوادگی برای گرفتن عکس یادگاری با هم هماهنگ میکردند و خانم ها و آقایان هر که آماده میشد عکس میگرفت اما الان ” می گن همین الان یهویی” و این عکس های یهویی تا دلتان بخواهد درسخت افزارهای مختلف وجود دارد.
*تعریف حسین امامی رودسری استاد ارتباطات و پژوهشگر رسانه های نوین از فضای مجازی : حریم خصوصی بخشی از اطلاعات و داشته های یک فرد است که بنا به عرف جامعه و یا به دلخواه خود فرد تمایل ندارد علنی شود.

وی ادامه میدهد: شاید این تعریف در بین افراد جامعه متفاوت باشد. تغییرات دراین فضا روزانه است و می تواند تعریف حریم خصوصی در زندگی روزمره با تعریف آن در فضای مجازی را متفاوت کند. بطور مثال عده ای اعتقاد دارند که حریم خصوصی یعنی اطلاعات شخصی من دست نااهلان و نامحرمان نیفتد و یا عده ای دیگر معتقدند که حریم خصوصی در فضای مجازی یعنی دسترسی نهادها یا سازمانها به اطلاعات رد و بدل شده من در فضای مجازی باعث استفاده علیه خودم نشود.
سرهنگ کاکوان نیز معتقد است : نقل مکان از زمان سنتی به دیجیتال انجام شد ولی عادت دیجیتالی شدن به خود را نگرفته ایم.

کمرنگ شدن توجه به حریم خصوصی در فضای مجازی
استاد ارتباطات و پژوهشگر رسانه های نوین بر کمرنگ شدن حریم خصوصی در فضای مجازی تاکید میکند و میگوید این به معنای تغییر سبک زندگی ماست.
امامی رودسری ادامه میدهد: به عنوان مثال ما بسیاری از مدارک شخصی مان را اسکن میکنیم و به صورت الکترونیک نگهداری و یا در سرورهای رایگان مانند دراپ باکس و کلاود ذخیره میکنیم یا زمانی که از تلفن همراه هوشمند استفاده میکنیم قابل ردیابی هستیم، این موارد نمونه هایی از خطرهایی است که حریم خصوصی در فضای مجازی با آن مواجه است.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در این باره تاکید میکند که افراد اطلاعاتی را در فضای اینترنت بارگذاری کنند که از انتشار آن بیم نداشته باشند زیرا این فضا بگونه ای نیست که حتی در پیج خصوصی هم بتوان به امن بودن آن اطمینان داشت.

حریم خصوصی در فضای مجازی توهمی بیش نیست
امامی رودسری میافزاید: بعضی ها هم هستند که فراتر از این میاندیشند و اعتقاد دارند که حریم خصوصی در فضای مجازی توهمی بیش نیست و در آینده چیزی به اسم حریم خصوصی وجود نخواهد داشت.
وی خاطر نشان میکند: به هرحال تا حدی این نگرانی ها وجود دارد و ویژگی شفاف سازی در فضای مجازی میتواند ناقض حریم خصوصی ما شود.
رودسری مسئولیت حفظ این حریم را برعهده کاربر و قانون گذار میداند و میگوید: کاربر باید از اطلاعات خود در فضای مجازی مراقبت کند و هر اطلاعاتی را در فضای مجازی منتشر نکند و یا بهانه به دست دیگران برای انتشار محتوا در فضای مجازی ندهد قانون گذار هم باید جنبه های حمایتی از کاربران را فراهم کند.

تاثیرحفظ حریم خصوصی و یا تخطی به آن در امنیت و آرامش جامعه
امامی رودسری به تبعات ناشی از زیر پاگذاشتن این حریم برای جامعه و افراد اشاره میکند و میافزاید: ما در کشورمان در قوانین جرائم رایانه ای هنوز تعریف مشخصی از حریم خصوصی نداریم و یا آن چنان جنبه های حمایتی در قوانین مان از کاربران وجود ندارد. بهرحال حفظ حریم خصوصی و یا تخطی از آن در امنیت و آرامش جامعه میتواند تاثیرگذار باشد.

بیش از ۵۰درصد پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا اخلاقی است
رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در ادامه با بیان اینکه تا سال ۹۴ بیشترین پرونده های تشکیل شده کلاهبرداری مالی بوده است میگوید : این در حالیست که در سال ۹۴ و ۹۵ بیش از ۵۰ درصد پرونده های تشکیل شده در پلیس فتای تهران بزرگ پرونده های اخلاقی است که فرد با دسترسی به اطلاعات و عکس های خصوصی افراد از آنها سوءاستفاده کرده است.
سرهنگ کاکوان با بیان اینکه سخت افزاری که به اینترنت وصل است مکان امنی برای نگه داشتن اطلاعات خصوصی نیست هشدار داد که هموطنان برای حفظ حریم خصوصی اطلاعات شخصی و عکس های خصوصی را در هاردهای جانبی مثل فلش هارد اکسترنال و… نگه دارند.

فضای مجازی خود به خود حریم خصوصی افراد را مورد هجوم قرار نمیدهد،
در ادامه بتول راهب روانشناس و مشاورخانواده میگوید: اینترنت و فضای مجازی خود به خود حریم خصوصی افراد را مورد هجوم قرار نمیدهد این درحالی رخ میدهد که هنجار شکنی در فرهنگ جامعه عمومیت یافته باشد.
راهب با بیان اینکه هر فردی برای خود مرزهای تعریف شده ای از اسرار شخصی در گذشته و حال دارد می افزود: این موضوع می تواند افکار، عقاید و آرمان های فرد را هم شامل شود که فقط توسط خود فرد آشکار خواهد شد، خودش مسئول است واگر توسط دیگران نشر پیدا کند تجاوز به حریم شخصی وخصوصی محسوب می شود واین مطلب فضای مجازی و حقیقی ندارد.
وی ادامه میدهد : بنابراین اینترنت و فضای مجازی خود به خود حریم خصوصی افراد را مورد هجوم قرار نمیدهد مگر هنجار شکنی در فرهنگ جامعه عمومیت یافته باشد.
این روانشناس و مشاور خانواده یادآور میشود که فضای مجازی ناشی از پیشرفت فناوری و اجتناب نا پذیر است و مانند موجی جوامع انسانی را در برگرفته است که این فناوری به خودی خود توانایی تجاوز به حریم خصوصی افراد را ندارد مگر اینکه شخص اجازه ورود به این فضا را داده باشد.
راهب به شباهت وتفاوت فضای واقعی با فضای مجازی اشاره میکند و میگوید در فضای واقعی هم افراد باید مواظب باشند که اسرار خصوصی و شخصی شان مورد هجوم قرار نگیرد اما تفاوت این دو فضا پخش سریع اطلاعات شخصی در فضای مجازی است که این موضوع یکی از مضرات این فضاست و توجه بدان مهم است.
روانشناس و مشاور خانواده می افزاید: اگر نحوه استفاده صحیح از ابزار پیشرفته در هر زمان ومکان صورت نگیرد آسیب هایی که از این طریق به افراد و خانواده ها وارد میشود جبران ناپذیر است و نه تنها فرد را دچار آسیب بلکه خانواده و جامعه را هم آسیب پذیر میکند.
وی خاطر نشان میکند: این فضا در بین متاهلان در ابتدا حریم خصوصی زوجین را دچار مشکل میکند و اعتمادها را ازبین میبرد بدون توجه به اینکه لازمه استحکام خانواده اعتماد است.
راهب یادآور می شود که پخش اسرار شخصی افراد چه در فضای مجازی و چه در فضای واقعی خانواده را دچار اضمحلال میکند.
این روانشناس لازمه استفاده صحیح از فضای مجازی را فرهنگ سازی از سوی مسئولان و مردم میداند.
حالا با وجود ضرورت ها و کارکردهای مثبتی هم که در فضای مجازی قابل توجه است همچنان افراد و گروه های زیادی با کم توجهی و بدون در نظر گرفتن امنیت حریم خصوصی خود… خطر میکنند …و قدم هایشان را از ساحل امن و ایمن زندگی شخصی فراتر میگذارند.
پا به اقیانوس بی انتها و مشکوک مجازی میگذارند و اطلاعات شخصی خود را با دنیایی به اشتراک میگذارند که از آن سویش خبر ندارند اما اینکه این اقیانوس چه عمقی داره و چقدر امکان نجات و برگشت به ساحل امن در آن وجود دارد ،همان سوال بی پاسخی است که قربانیان فضای مجازی به آن بی توجه هستند.

نمناک

کد خبر :۱۸۰۲موضوع : برنامه دوره های صنایع دستی, خبرهای ویژه, مقالات
برچسب ها : , , , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: شنبه, ۷ بهمن ۱۳۹۶   |  

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ