هنرکده آتیه کار/ اخبار گناباد » آیین سنتی بی بی گلو یا بی بی گرد با قدمت بیش از 100 سال در گناباد

آیین سنتی بی بی گلو یا بی بی گرد با قدمت بیش از ۱۰۰ سال در گناباد

آیین سنتی بی بی گلو یا بی بی گرد با قدمت بیش از ۱۰۰ سال در گناباد

به گزارش روابط عمومي دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوي، این مراسم با قدمت بیش از ۱۰۰ سال در روز نهم فروردین در محل مزار پیر کله نوقاب با اجرای برنامه های متنوعی از قبیل کشتی، موسیقی سنتی، رقص محلی( چکّه زدن)، طناب کشی، پله جستن و… برگزار می شود.

آیین بی بی گلو یا بی بی گرد که از قدیم الایام در دیار کهن گناباد برگزار میشده انسان را به یاد روز سپندارمذگان ( روز عشق وفروتنی مرد در برابر زن ) می اندازد.

در همين ارتباط امان ا… نوروزي مدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان گناباد گفت: در بی بی گلو (بی بی گرد ) هم احترام به مادران و مادر بزرگان و گردش آنها در دامن طبیعت اصل بوده و در کنار آن بازیها و رقص محلی ، قصه گویی ،شعر خوانی ، نواختن آهنگ با سنگ و حتی تر دستی برگزار می شده است . البته با توجه به محل برگزاری مراسم که طی سالیان درازی مزار پیر کله بوده است زیارت این مرد بزرگ که در گناباد سر منشا خیر و برکات بسیاری بوده است نیز از دیگر کارهایی است که مردم در این روز انجام میداده و میدهند.
وي افزود: در گذشته خوردن نان وشیرینی های محلی که مختص نوروز وحتی این روز طبخ میشده در کنار آشهای معروف گناباد مثل آش لخشک ، جوشپره و آجیل شور و شیرین متداول بوده و با سپری شدن یک روز در کنار خانواده و همشهری ها با غروب آفتاب اهالی نوغاب ، قصبه شهر و بهاباد به منازل خود باز میگشته اند . در سالهای اخیر بیشتر مراسم در عصر انجام میشود هرچند هستند خانواده ها و یا بانوانی که از صبح به مزار می آیند و حتی بعضا به طبخ غذا در محل می پردازند.
نوروزي افزود: بازیهایی که در این روز برگزار میگردیده شامل کشتی محلی ،پله جستن(پرش طول ، تخم مرغ بازی ، کاب دین (کبدی – زو ) ، گوک ور د دنی ، جوز بازی ،الک دولک ، پرتاب سنگ پنج منی ، هفت سنگ ،ور هم کود و بجول بازی که مخصوص پسران و مردان بوده و رگ غمبک (یه غل دو غل )، سقه بزی ، خاله بازی و قاشق زنی هم مخصوص دختران بوده ولی کشتی و پله جستن رواج بیشتر و تماشاگران بیشتری داشته است . هنوز هم برخی از این بازیها علاوه بر رقص های چکه و چوب بازی که با موسیقی محلی همراه است برگزار میگردد.
محله نوقاب گناباد با داشتن آثاری همچون مسجد و حمام حاج عبدا… ، منزل سعیدیان ، درخت سرو، مزار پیرکله و … یکی از نقاط کهن شهرستان گناباد می باشدموضوع : خبر برگزیده روز, خبرهای ویژه, یادداشت ها
برچسب ها : , , , ,

مطالب مرتبط:
نویسنده : مدیر   |   تاریخ: چهارشنبه, ۱۶ فروردین ۱۳۹۶   |  

۴ ديدگاه

  1. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  2. Fire fighting می‌گه:

    بدینوسیله ضمن تشکر از زحمات صادقانه سرکارعالی در راستای توسعه شهرستان گناباد گام های مناسب،تاثیر گذار و با هدف توسعه و گسترش بیش از پیش راههای روستایی و مواصلاتی این خطه موجبات رضایت مسئولین و مردم را فراهم آورده اید صمیمانه تقدیر و تشکر می گردد.

  3. سوله می‌گه:

    سایت خوبی دارید

یک دیدگاه بگذارید


SEO Company Los Angeles
تمامی حقوق مطالب برای وب سایت هنرکده آتیه کار محفوظ است

طراحی: سایت ستاپ